Březnové vydání českého MMA žebříčku přináší hodně změn a přesunů ve váhových kategoriích. S některými nesouhlasím, ale protože se řídím světovým žebříčkem fightmatrix.com, respektuji je.

V lednu, únoru a začátkem března proběhlo spoustu zajímavých zápasů. Pro mě osobně byl asi nejzajímavější turnaj, který se uskutečnil v Ostravě, kde se rozdávaly tituly organizace GCF. Ale pěkně popořadě.

61čka. Ondřej Skalník získal další titul! Tentokrát anglické organizace UK Fighting Championship. Bohužel jeho výkon zatím není připsán na sherdogu, protože by se jinak již objevil ve světových tabulkách. I tak jsem ho přesunul na druhé místo.

V 66 byl Jakub Šneberger vyřazen pro neaktivitu.

V 70 si ziskem titulu GCF upevnil svoji pozici Vít Vávra. Na druhé místo se dostal přesunem ze 77 Jan Malach. Vítězstvím nad Poborským se na čtvrté místo prokousal Vítězslav Rajnoch. Na páté místo jsem zařadil Jana Slováčka. Žebříček se rozloučil s českou MMA legendou Poborským, Lebduškou a Trlicou.

Ve 77čce se Tomáš Kužela posunul na čtvrté místo, místo Malacha, který šel o váhu níž. Páté místo byl doplněn Matuš Juráček.

V 84řce se pro mě překvapivě dostal na první místo Petr Kníže. Vemola byl přeřazen portálem fightmatrix.com do těžké váhy. Poprvé se tu objevuje Brož, který v přímém souboji porazil českou MMA legendu Bohumila Lungrika.

V polotěžké opustil Petrášek světovou tabulku a klesl na třetí místo. Na první místo se vyšplhal Rafigaev, kterému, ale chybí na sherdogu prohra na Heroes Gate.

Přesun Vemoli do těžké, dost promíchal jejím pořadím. Vemola je třetí. Na čtvrté místo se dostal šampion organizace GCF Viktor Pavlíček.

Zde jsou kritéria, kterými se řídím, při jeho sestavování:

Zatím mám v plánu sestavit „Top pětku“ v osmi váhových kategoriích plus jednu ženskou napříč vahami. V případě, že pět zápasníků nenajdu, nechám seznam otevřený.
Z čeho vycházím? Základní pro mě jsou servery sherdog.com a fightmatrix.com. Sherdog je celosvětově uznávaná MMA databáze zápasníků, zápasů a turnajů. Zápas, který se tam z jakéhokoliv důvodu nedostal, jako by nebyl. Takže, když si bude někdo stěžovat, že jeho MMA skóre je mnohem lepší, než se uvádí na sherdogu a tudíž ho předurčuje na lepší místo v pořadí, má prostě smůlu. Jediné co může udělat, je zkontaktovat organizátory, kde daný zápas proběhl, aby ho nechali na server dopsat.
Fightmatrix vydává celosvětový žebříček v jednotlivých vahách a také vychází ze sherdogu. Kdo je v tomto žebříčku v jednotlivých kategoriích z Čechů nejvýš, bude nejvýš i u mě.
Zápasník musí vybojovat aspoň jeden profesionální zápas v průběhu 450 dní, aby mohl být zařazen do žebříčku. V opačném případě je z něho vyřazen. O pořadí bude rozhodovat zápasová úspěšnost za toto období, společné zápasy a důležitost zápasů. To znamená, že jinak se hodnotí vítězství či porážka v UFC, Rizinu, ACB oproti těm, na domácí scéně. O zařazení zápasníka do váhové kategorie, budu rozhodovat podle toho, kde se v poslední době vyskytoval nejčastěji.
Zní to jednoduše, ale moc dobře si uvědomuji, že to nebude žádná sranda a tudíž budu rád za jakékoliv podněty či připomínky! Teď ale k samotnému pořadí.

Muší váha -56 kg (125 lb)
1 David Dvořák  (111) Good Luck gym Hradec Králové

Bantamová váha -62 kg (135 lb)
1 Filip Macek  (260)  Penta gym Praha
2 Ondřej Skalník       Penta gym Praha
3 David Skříšovský   JMFS
4 Martin Šíma           Millenium gym Klatovy

Pérová váha -66 kg (145 lb)
1 Jaroslav Pokorný   Good Luck gym Hradec Králové
2 Tomáš Sušina        JMFS
3 Michal Nepraš        Penta gym Praha
4 Michal Hořejší         Penta gym Praha

Lehká -70 kg (155 lb)
1 Vít Vávra         (262) Penta gym Praha / MMA Poděbrady
2 Jan Malach      (566) Reinders team
3 Matěj Kuzník            Fighting Club Ostrava
4 Vítězslav Rajnoch     JMFS
5 Jan Slováček             Smash gym Olomouc

Velterová -77 kg (170 lb)
1 Patrik Kincl   (140)
2 David Kozma (472)   Primmat gym Praha
3 Josef Král       (534)  Primmat gym Praha
4 Tomáš Kužela  (646)MMA Karlovy Vary/Pro7sport – Praha
5 Matuš Juráček          Pro7sport – Praha

Střední -84 kg (185 lb)
1 Petr Kníže       (424)  Monster gym Praha
2 Makhmud Muradov (275) Monster gym Praha
3 Miroslav Brož           Pro7sport – Praha
4 Bohumil Lungrik     Royal Team MMA Hradec Králové
5 Petr Beránek          Jetssam gym Brno

Polotěžká -93 kg (205 lb.)
1 Eldar Rafigaev (195)    Primmat gym Praha
2 Martin Šolc   (231)  Primmat gym Praha
3 Miloš Petrášek
4 Vít Mrákota             Rebels Ústí nad Labem
5 Michal Kotalík         Junior MMA Nymburk

Těžká +93 kg (265 lb)
1 Jiří Procházka (37) Jetssam gym Brno
2 Viktor Pešta    (92) Blackzilians/ Penta gym Praha
3 Karlos Vemola (132) London Shootfighters
4 Viktor Pavlíček       Pro7sport – Praha
5 Ivan Ivanka            MMA Liberec

Ženy Pound for Pound
1 Simona Soukupová  (7) Ronin MMA/Fightzone London
2 Lucie Pudilová         (27)  KBC Příbram
3 Magdalena Šormová Penta gym Praha
4 Petra Částková          BT gym Praha