Dlouho jsem o tom přemýšlel. Možná čekal, že s tím vyrukuje někdo jiný, bohužel, nikdo se nenašel.
K vytvoření ryze českého MMA žebříčku mě přimělo to, že mi to tu prostě chybělo a také skutečnost, že si v takových věcech libuji. Sportovní statistiky a tabulky, to je prostě moje. Je to taky jeden z důvodů, proč miluji hokejovou NHL.
Řekl bych, že každý, kdo něco dělá, rád sleduje, jak si vede v porovnání s ostatními. Každý je nadšený, když se do nějakého žebříčku dostane a svými výsledky se v něm tlačí k vrcholu.
Další impuls, asi ten největší, přišel ve chvíli, když jsem pro svůj nový blog, který brzo vyjde v časopise Bojových umění – Fighter’s magazín, hledal nejlepší bojovníky, které domácí scéna nabízí. Z kombinace jejich předností jsem se pak pokusil vytvořit bojového mutanta se značkou CZ.
Kde hledat seznam nejlepších z nejlepších? Přece v nějakém žebříčku. Jenže jediný, který jsem našel, byl více než rok a půl starý. I tak jsem ho použil a rozhodnul se, že se o nový pokusím sám a uvidím, co to udělá.
Zatím mám v plánu sestavit „Top pětku“ v osmi váhových kategoriích plus jeden ženskou napříč vahami. V případě, že pět zápasníků nenajdu, nechám seznam otevřený.
Z čeho budu vycházet? Základní pro mě jsou servery sherdog.com a fightmatrix.com. Sherdog je celosvětově uznávaná MMA databáze zápasníků, zápasů a turnajů. Zápas, který se tam z jakéhokoliv důvodu nedostal, jako by nebyl. Takže, když si bude někdo stěžovat, že jeho MMA skóre je mnohem lepší, než se uvádí na sherdogu a tudíž ho předurčuje na lepší místo v pořadí, má prostě smůlu. Jediné co může udělat, je zkontaktovat organizátory, kde daný zápas proběhl, aby ho nechali na server dopsat.
Fightmatrix vydává celosvětový žebříček v jednotlivých vahách a také vychází ze sherdogu. Kdo je v tomto žebříčku v jednotlivých kategoriích z Čechů nejvýš, bude nejvýš i u mě.
Další kritéria:
Zápasník musí vybojovat aspoň jeden profesionální zápas v průběhu 450 dní, aby mohl být zařazen do žebříčku. V opačném případě je z něho vyřazen. O pořadí bude rozhodovat zápasová úspěšnost za toto období, společné zápasy a důležitost zápasů. To znamená, že jinak se hodnotí vítězství či porážka v UFC, Rizinu, ACB oproti těm, na domácí scéně. O zařazení zápasníka do váhové kategorie, budu rozhodovat podle toho, kde se v poslední době vyskytoval nejčastěji.
Zní to jednoduše, ale moc dobře si uvědomuji, že to nebude žádná sranda a tudíž budu rád za jakékoliv podněty či připomínky! Teď ale k samotnému pořadí.
Muší váha -56 kg (125 lb)
1 David Dvořák
Bantamová váha -62 kg (135 lb)
1 Filip Macek
2 David Skříšovský
3 Ondřej Skalník
Pérová váha -66 kg (145 lb)
1 Jaroslav Pokorný
2 Tomáš Sušina
3 Jakub Sneberger
4 Michal Hořejší
Lehká -70 kg (155 lb)
1 Vít Vávra
2 Matěj Kuzník
3 Jaroslav Poborský
4 Michal Lebduška
5 Marek Trlica
Velterová -77 kg (170 lb)
1 Patrik Kincl
2 Tomáš Kužela
3 David Kozma
4 Jan Malach
5 Stanislav Futera
Vítězství Josefa Krále nad čtvrtým Janem Malachem na XFC zatím nemůžu vzít v potaz, protože dosud tento zápas nebyl připsán na sherdog.com. Až se tak stane vyšvihne se Josef Král do žebříčku. Hlavně pak se i dostane do toho světového, kde v tuto chvíli Jan Malach figuruje jako čtvrtý nejlepší Čech ve váhové kategorii do 77kg na 642.
Střední -84 kg (185 lb)
1 Karlos Vemola
2 Petr Beránek
3 Tomáš Stehlík
Polotěžká -93 kg (205 lb.)
1 Martin Šolc
2 Miloš Petrášek
3 Vít Mrákota
4 Michal Kotalík
Těžká +93 kg (265 lb)
1 Jiří Procházka
2 Viktor Pešta
3 Jiří Paluska
4 Alexandr Cverna
5 Ben Islami
Ženy Pound for Pound
1 Simona Soukupová
2 Lucie Pudilová
3 Magdalena Šormová