Když máte možnost sledovat část přípravy jednoho z nejlepších světových zápasníků MMA, neváháte ani chvíli a prostě se za ním vypravíte. Zvlášť, když to není až tak daleko.

Tahle příležitost se naskytla koncem ledna. Volkan Oezdemir, který se loni neúspěšně pokoušel dobít titul UFC šampiona v polotěžké váze, oslovil Viktor Pešta zda by za ním nemohl přijet do švýcarského Neuchatelu. Právě tady domácí borec s tureckými kořeny zahájil přípravu na březnové UFC v Londýně. No Time, jak se Volkanovi přezdívá, zde čeká dosud neporažený Dominick ‚The Devastator‘ Reyes.

Normálně by Volkanova příprava zřejmě probíhala v Americe, ale nedostal vízum, takže se uchýlil do svého domovského gymu Fight Move Academy. Právě z USA se znají s Viktorem, kde oba trénují v Hard Knocks 365. Podle toho, jak se spolu baví, mi přijde, že jsou kamarádi. Nevím jak velcí, ale musím uznat, že Volkan je, jak se říká, v pohodě týpek.

 

FM Academy, prosklená, patrová budova naproti nádraží, která se stala na pár dní naším tréninkovým domovem, nabízí dvě tatamy v prvním patře a crossfitovou zónu v přízemí. Podle rozvrhu nás čekaly hodinové tréninky, na což nejsem moc zvyklý. V Penta gymu trvá jednotka klasických devadesát minut, takže jsem byl zvědavý, jak to místní trenér, MMA zápasník a black belt v Brazilském jiu – jitsu Nelson Carvalho, bude mít rozvržené.

K našemu překvapení se z hodinového tréninku stal dvouhodinový. Prvních šedesát minut se po rozcvičce probíraly techniky a další jednotku se spárovalo. Nevím, jestli to bylo právě tím, o trochu vyšší nadmořskou výškou nebo dozvuky osmihodinové cesty autem, kterou jsme absolvovali den předem, ale jak , Viktorovi, tak i třetímu členovi naší výpravy Jakubovi Štěpánovi, to první den moc nesedlo. A všichni jsme byli rádi, že trénink končí.

Ranní trénink postoje: Nácviky kombinací, jednotlivé údery do lapy

Odpolední MMA trénink: Nácviky: omoplaty

Sparingy: 3×5 postoj a 3×5 komplet MMA ve velkých rukavicích

Druhý den už jsme se do toho vpravili a cítili se líp. Kluci absolvovali crossfitový trénink, který jsem zpovzdálí sledoval a odpoledne nás čekal no-gi BJJ trénink a další sparing. Já jsem válel s místními na žíněnce, kluci absolvovali komplet MMA sparing.

Crossfit trénink: 400 metrů veslování, 20 dřepů, 10 squatt, 20 X zvedání 20kg kotouče nad hlavu – 4 kola na čas

MMA trénink: Nácvik: pák na nohy z butterfly guardu,

Sparingy: 3×5 na zemi v malých rukavicích, 3×5 řízený sparing – jeden hází, druhý se zvedá, 1×5 ground and pound do pytle

 

Tam jsem si uvědomil, jak musí být pro Volkana těžké se na zápas připravovat doma. Neptal jsem se ho, jak to má poskládané dál, ale přišlo mi, že největší problém pro něj bude přísun dobrých sparing partnerů. Když pominu Kubu a Viktora, tak měl po ruce dva, tři MMA zápasníky podobné váhy a jednoho kick boxera. Při vší úctě, nikdo z nich nedosahoval Reyesovi úrovně. Notabene, všichni byli klasičtí praváci a ‚The Devastator‘ je levák! Což je zásadní problém.

Docela by mě zajímalo, jaké možnosti má obecně Volkan ve Švýcarsku, co se týče polotěžkých a těžkých vah. Stejný problém má třeba i Viktor u nás, i když si myslím, že tady jsou ty možnosti lepší než v zemi helvétského kříže. I tak ale odjíždí do Ameriky.

No uvidíme rozhodně Volkanovi budu v Londýně fandit.

Na závěr bych chtěl říct, že kromě přípravy Oezdemira, mě na téhle výpravě lákalo i samotné Švýcarsko. Miluju hory a tak když nám Volkan doporučil podívat do kaňonu Creux du van, neváhali jsme a třetí volnější den se tam vypravili. Naše výprava ale skončila neúspěšně. Hned na začátku jsme sešli z cesty a bořili se ve vyšlapaném půlmetrovém sněhu. Po hodinovém výšlapu, když do cíle, podle ukazatele zbývalo „dvacet minut,“ jsme to i díky přicházející silné mlze vdali.

 

Tak snad příště a good luck Volkan!

Přijďte poznat tréninky MMA na vlastní kůži do Penta Gymu Praha. MMA je závislost.

Tréninky MMA, BJJ, Thajský box nebo wrestling  jsou u nás, jak pro úplné začátečníky, tak pro zápasníky. Nikdy není pozdě začít. První trénink je zdarma http://www.pentagym.net/treninky/