Dokoukal jsem zápas Michala Martínka na posledním ACA a po něm, já hlupák, sroloval pod video a začal číst komentáře. Těch, co slavili vítězství, jsem moc našel. Spíš se řešila přítomnost jeho partnerky u klece a její koučování.

Ze své zkušenosti moc velký příznivec rodinných příslušníků nebo kohokoli mimo gym u klece nejsem. Většinou je to rušivý element, od kterého nevíte, co čekat.

Když už to musí být, rozhodně je lepší, pokud se znáte a víte, jak její nebo jeho přítomnost může ovlivnit výkon vašeho svěřence.

Když vám jde o společnou věc, tedy úspěch zápasníka, je to super. Zápasník je klidnější. Občas vám odpadnou i některé povinnosti. Například dělaní váhy zápasnice. U vany s ní může v klidu být přítel. Což je v tomto případě asi pro všechny lepší.

Problém je, když je zápasníkova přítelkyně hysterka, která nemůže sedět jen tak mezi diváky, ale musí být všude, kam se hne. Když ne, jsou problémy, kterými vašeho svěřence před zápasem bombarduje, snad aby zůstal pořád ve střehu. S takovou je pak radost pracovat. Poslat jí do pryč nemůžete, protože by to rozhodilo zápasníka. Tak se aspoň snažíte, aby aspoň do zápasu byli všichni v klidu.

Problém nastává, když v dalším zápase místo ní vezmete do rohu svojí svěřenkyni, která tomu sportu rozumí o dvě stě procent víc, jak dotyčná. Tudíž máte oprávněný pocit se domnívat, že vám bude užitečnější. Hysterka má samozřejmě jiný názor a ke všemu začne nesmyslně žárlit. Peklo!

Přiznám se, i já jsem měl u klece přítelkyni. A to při mém prvním zápase ve Vale Tudu na pražské Brumlovce proti Michalu Hamršmídovi. Tedy tehdy se bojovalo ještě v ringu a za trenéra mi k němu šlo snad pět lidí. Tehdy se to mohlo. Stála tam i ona. Byl jsem rád za její přítomnost. Nevím, zda na mi něco radila a vlastně ani, s odstupem času, nevím, zda to v té chvíli byla ještě moje přítelkyně. Nejdůležitější bylo, že tam stála.

U klece je pak důležité, abyste si před zápasem přesně řekli, co se od koho očekává. Má partner nebo partnerka zápasníka mlčet a držet palce nebo do zápasu vstupovat? To musí být předem jasno.

Samozřejmě, jestli to pak vadí náruživému uchu fanouška, to je věc druhá. Měl by si však uvědomit, že se nekouká na film, ale na zápas, kde na každém detailu záleží a může vést k vítězství. A jestli se tak stane, měl by slavit a nestarat se, jestli v rohu jeho favorita sedí Angel nebo Devil.