Hlava je sviňa, zvlášť, pokud se vám do ní dostanou pochybnosti o vás samých. Když jsem viděl nastupovat Jirku Procházku a Fábio Maldonada na hlavní zápas japonské organizace Rizin, byly to dva rozdílné světy. Jirka bojovně naladěný, přesně zaměřený na každou následující sekundu a Brazilec…? Jako by ještě před chvílí držel v ruce hůlky a skrze chuťové pohárky vzpomínal, jak dobře mu chutnalo místní sushi. Možná si jen odskočil mezi hlavním chodem a dezertem.

Ten frajer byl úplně jinde. Jak před zápasem, tak v něm samotném. Nebo aspoň to tak skrze monitor na mě působilo. Jestli se do něj chtěl dostat, tak Jirka mu to vůbec neumožnil a po zásluze vyhrál.

Hlavu, věčný problém sportovců, která rozhoduje z 90 procent o úspěchu a neúspěchu, jsme řešili i na GCF 50 v Příbrami. Po jednatřiceti měsících měl totiž do zápasu nastoupit Ondřej Skalník, který se po získání dvou titulů šampiona v Německu a Anglii rozhodl na nějakou dobu uklidit na Nový Zéland.

Nebudu zastírat, neměl jsem z toho radost. Ondra v tu dobu patřil mezi největší hvězdy Penta gymu i české scény. Jen co se usadil v letadle už mi začaly chodit nabídky na zápasy. Nejvíc z Ruska, z ACA. Nedalo se nic dělat, musel jsem je odmítnout.

Jak čas běžel, netušil jsem, zda se k MMA vůbec vrátí. Pokud ano, v jakém stavu?

Naštěstí MMA je jako jízda na kole. Párkrát šlápnete a už víte, co máte dělat. I když mezitím občas třeba spadnete. Bohužel, do hlavy vám nikdo nevidí, a vy jen těžko můžete odhadnout, jak se zachováte, když vstoupíte do klece před vyprodanou halou. V tu chvíli už to není zkouška, jede se naostro a každé zaváhání vás může hodně bolet. Jak fyzicky, tak na duchu.

Ondra byl na začátku své kariéry velký nervák. I když to na sobě nechtěl nechat zdát, podle zeleného potahu obličeje jste poznali, že na tom není nejlíp. Postupem času, jak nabíral zkušenosti a jeho sebevědomí rostlo, se vše srovnávalo i barva měnila odstín. A jen díky tomu se dostal tak vysoko. Ale jak to zvládne po takové pauze?

Určitě mu nepomohlo několikanásobné měnění soupeře. Nejprve to měl být talentovaný David Skříšovský. Nakonec ze zápasu, o kterém se mluvilo už před Ondrovým odletem, muselo sejít. Davida totiž zabrzdilo vážné zranění kolene. Následoval Karolis Buslys z Litvy, ale také ze zápasu odstoupil. Po něm jsme nakoukávali Ghenadie Gitlana. Problémy s policií, která mu odebrala pas, mu však pět dní před turnajem nedovolily přijet. Nakonec, světe div se, vstoupil do hry opět Karolis Buslys a my ho vzali.

Abych to nezdržoval, Ondra vletěl do zápasu jako nikdy předtím. Byl ostrý jako břitva a jestli jsme měli nějaké pochybnosti, tak je po první kombinace rozprášil na tisíce molekul. Skalník dominoval, jak v postoji, tak na zemi, kam se zápas záhy přenesl a první kolo jednoznačně vyhrál.

Bohužel o přestávce nás informoval, že si udělal něco s rukou. Při jedné z výměn trefil Litevce tak nešťastně, že cítil na hřbetu ruky pnutí. Věděli jsme, že to není dobré, ale Ondra byl rozhodnutý pokračovat, tak jsme ho s Michalem Hořejším nechali.

Už jsem se chystal z klece, když z druhého rohu vidím přicházet rozhodčího Vaška Přibyla, jak gestikuluje, že Litevci nebudou pokračovat. Buslys si poranil loket, Skalník vítězí!

Ondra předvedl skvělý zápas, nejlepší první kolo, které kdy v životě vybojoval. Jako by na Novém Zélandu dozrál. Hlava ho nezradila. Jednoznačně ukázal, že když chce ona, můžete si jít pro vítězství i s nadvakrát zlomenou kostí!

Musím přiznat, bylo to krásných pět minut, opojných pět minut pro Pentu, za kterými jsou stovky hodiny tréninků.

Přijďte poznat tréninky MMA na vlastní kůži do Penta Gymu Praha. MMA je závislost.

Tréninky MMA, BJJ, Thajský box nebo wrestling  jsou u nás, jak pro úplné začátečníky, tak pro zápasníky. Nikdy není pozdě začít. První trénink je zdarma http://www.pentagym.net/treninky/