Právě vyšla kniha Život v kleci, kterou jsem psal s novinářem Liborem Kalousem.
Kde jí můžete koupit?
V nakladatelství Albatrosmedia, e-knihu na serveru Palmknihy a na Slovensku.

O knize

život v kleci
Život v kleci

Obrovský boom, který v posledních letech zažívá bojový sport známý pod zkratkou MMA, za mnohé vděčí lidem, kteří kdysi stáli u jeho prvopočátků. A vy o nich patrně nevíte. Chyba! To se nyní může změnit.

Pokud jste si mysleli, že máte o českém MMA všechny informace, promiňte, patrně se mýlíte. Drtivá většina fanoušků a příznivců tohoto adrenalinového sportu žije tímto fenoménem posledních pár let – tři, čtyři. Jenže české MMA zanechalo daleko větší, rozmanitější a výživnější stopu na našem území, datuje se ke konci minulého tisíciletí, kdy se světem neslo ještě pojmenování Vale Tudo!

Jak vše začalo, kdo stál na začátku, jak probíhaly turnaje, kde, jací lidé ovlivnili tento sport, kdo bojoval v kleci, koho neznáte a mohli byste? Sondou do minulosti je právě kniha ŽIVOT V KLECI, kterou vypráví Daniel Barták, dvojnásobný mistr republiky z let 1999 a 2000, který po skončení kariéry přešel do trenérské pozice a založil pražský Penta gym. Mimo jiné vychoval Viktora Peštu, druhého Čecha ve slavné UFC.

Barták a sportovní novinář Libor Kalous se rozhodli pro více pohledů na MMA. Vzpomínky, které nikdy nebyly ještě zveřejněny, vyprávění osob, které prožily na vlastní kůži startovací období a jsou tu stále.

Moderátor a současný spolumajitel organizace OKTAGON MMA Ondřej Novotný, nezapomenutelný spíkr Josef Melen, který hecoval zápasníky a fanoušky v halách, sám zažil na 250 galavečerů v ringu a v kleci. Aleš Hradecký, obr mezi rozhodčími, který si uměl sjednat pořádek.

Svůj pohled přidala více než desítka zápasníků, která zasáhla do dění českého MMA. Sportovci, dříči, srdcaři, bojovnici. Svůj pohled poskytla čtveřice, která poznala, poznává slavnou UFC. Vzpomínky oživil gladiátor desetiletí Michal Hamršmíd. Jaroslav Poborský, který posbíral více než 100 zápasů v kleci. Tvrďák Tomáš Kužela, první Češka v UFC Lucie Pudilová, šampion japonské organizace Rizin Jiří Procházka. Samozřejmě první Čech v UFC a postava, která vyšroubovala popularitu na vyšší příčky – Karlos Vémola. Viktor Pešta, druhý český zástupce v UFC. Dále osobnosti Penta gymu, který patří k nejstarším MMA klubům na české scéně – Magdaléna Šormová, Jiří Paluska, Stanislav Futera a Václav Šamša. Předmluvy se skrytým tajemstvím se ujal šampion německé organizace Aggrelin a anglické UK Fighting Championship Ondřej Skalník.

Na MMA se dá nahlédnout i z jiných úhlů. Prostor dostala také psycholožka Gabriela Kloudová, která objasnila, proč tolik lidí fascinuje právě MMA, co o nás vlastně vypovídá, co s námi dělá pohled na boj v kleci, proč s námi tolik hází, škube, rozděluje nás.

Součástí více než 300 stran je také pohled na média, co ona psala před lety. I když je MMA tvrdý sport, i tady je prostor na humor, což vám potvrdí rubrika Kecy v kleci. Mozaiku ŽIVOTa V KLECI doplní také blogy, které komentují témata, situace, lidi, turnaje v dané době: Jak by vypadal český MMA mutant, který by mohl dobývat svět? Jaká je trenéřina u klece? Co vlastně holky v kleci, jaká je s nimi radost, starost? Jaké to bylo když explodovala narvaná hala kvůli MMA? Stojíme nyní na křižovatce bojových sportů v Česku?

Ochutnejte ŽIVOT V KLECI… díky. Kniha vychází 26. března 2020.