Člověku v hlavě utkví jen několik dat. Většinou ta, která jsou v kalendáři příslibem volna, vlastní svátek či narozeniny. A když se zadaří, tak i zbytku rodiny. Tedy kromě tchýně a tchána. To je už taková česká tradice. Na tohle vaše kapacita většinou nestačí a musíte důvěřovat protějšku, že vás včas upozorní a zažene blížící se pohromu.

Když vám má vyjít kniha, těšíte se na to jako na narozeniny a Vánoce v jednom. Dvojitá radost. Když mi vyšla první s názvem Na útěku, jel jsem si pro ni přímo do tiskárny. Krásný pocit, jako když jste u porodu. Bohužel den jejího zrození si nepamatuju. Jak říkám, člověku utkví jen pár dat v hlavě.

To u druhé knížky, je to něco jiného. Stinná místa vyšla loni na mé narozeniny. Pěkné, že. Pro první výtisk, který jsem držel v ruce, jsem si musel do knihkupectví, protože tam ho měli dřív, než se z nakladatelství dostal ke mně. Popravdě jsem si ho i koupil. Byl jsem nedočkavý. Chtěl jsem se s ním pomazlit a všude ho ukazovat. Vytáhnout se. Znáte to.

No a teď mi vychází třetí knížka. ŽIVOT V KLECI. Nejedná se o beletrii, jako v prvních dvou případech, ale o knihu vzpomínek, blogů, rozhovorů, příběhů i nečekaného pohledu na MMA. Jde o knihu, která mýma očima mapuje historii českého MMA, respektive Ultimátních zápasů. Svůj pohled k tomu přidalo i mnoho osobností domácí MMA scény, které zpovídal novinář Sport.cz Libor Kalous. A jsou to velká jména, vlastně ta největší.

Příběh téhle knížky je docela zajímavý.

V roce 2016 jsem začal psát MMA blog. Pomáhal mi s ním Franta Prachař, další novinář, kterého jsem trénoval a teď stojí u projektu Bez frází. Když jsem jich pár zveřejnil a byl druhý na Blogerovi roku, svěřil jsem se mu, že by bylo hezké je vydat. Odpověděl mi, že to na no teď rozhodně není a já se s tím dál nezabýval.

Nicméně jsem pořád snil, ale postupem času možná víc o hororové knížce než té o MMA. V tom duchu jsem se o tom bavil i s Liborem Kalousem, které ho jsem mezi tím začal trénovat. Pamatuju si to jako dnes, jak jedeme do Sokolova na GCF, kde zápasil Dan Zámečník a já se mu svěřuju, že bych rád vydal knížku, nejlépe hororovou, kterou už nějakou dobu píšu. Odpověděl, že by to chtělo spíš něco o MMA. Tam mě lidé znají. V oblasti beletrie jsem pan nikdo. Nicméně já jsem si stál na svém. Chtěl jsem se prosadit a stále chci, jako spisovatel napínavých, temných příběhů a paradoxně jsem knížku o MMA ve své hlavě odsunul na třetí, čtvrtou kolej.

No a pak přišel pořad Tomáše Vzorka Na hraně, který odvysílala televize Seznam. Svěřil jsem se v něm, že mám rozepsanou knížku. A několik týdnů po odvysílání se stal malý zázrak. Napsal mi Petr Tychtl šéfredaktor nakladatelství XYZ, které spadá pod Albatros Media, že by mi chtěl vydat knížku.

Tak přišla na svět Stinná místa a za pár dní i Život v kleci. Den oficiálního vydání je 26. března 2020. MMA se dostalo ze čtvrté na hlavní kolej.

Tomu datumu bych nevěnoval větší pozornost, kdyby mě na něj neupozornil Libor Kalous. V ten den před dvaceti lety jsem vyhrál osmičkovou pyramidu na Brumlovce. To znamená, musel jsem přejít přes tři soupeře, abych se do dostal až na vrchol. Je to jeden z mých nešťastnějších dnů života. O čemž se pochopitelně dočtete v knize.

Škoda, že tohle datum v dnešní době mi nebude připomínat vydání knížky, ale spíš koronavirus, který všem hatí plány.

Nemůžeme do tělocvičen, nemůže pokřtít knížku, nemůžeme nikam. Poprvé si tak můžu zkusit roli spisovatele na plný úvazek, protože to je teď jediné, co mě nyní živí, což je docela smutný, ale prostě takový je teď prostě ŽIVOT V KLECI.