Jsou turnaje, na kterých se vám vysloveně daří a turnaje, které jsou jakoby zakleté. Tím druhým případem je pro mě slovenský Pit Cage Fighting. Nevím, čím to je, ale z třech pokusů, ve kterých jsme mohli na galavečeru účinkovat, se nám to podařilo jen jednou, a i to sebou přineslo komplikace.

A přitom PCF patří mezi turnaje, jehož formát se mi líbí. S organizátory Dávidem Kedžuchem a Palom Hrubým vycházíme na jedničku, ale prostě je tu něco mezi nebem a zemí, co nám účast tady komplikuje.

Poprvé se měl na Slovensku představit Michal Vostrý. Bohužel při shazování dostal angínu a my museli zápas zrušit den před duelem. To se stalo v listopadu 2014 a já doufal, že tuhle záležitost budeme moci co nejdřív odčinit. Roky se ale přehupovaly jeden přes druhý a my nezaznamenali na PCF ani jeden start.

Až loni před Vánoci mi Dávid Kedžuch psal, jestli bychom neměli někoho pro Michala Petriše. Tomáš Lejsek byl zrovna volný, tak jsme tenhle zápas na poslední chvíli vzali. Dojeli jsme do Levoče, kde byl hotel, navážili a druhý den se stěhovali na gala do Spišské Nové Vsi. Jaké bylo naše rozčarování, když nám soupeř sdělil, že má zraněný krk a do zápasu nemůže nastoupit.

 

Nicméně jsme aspoň dostali od organizátorů příslib, že na další jubilejní dvacáté Pit Cage nebudeme chybět. Turnaj se měl uskutečnit o velikonočních svátcích v Popradě. Těšil jsem se na něj. Tatry mám rád a tam jsme jim měli být takřka na dosah.

Jenže problémy nastaly už před cestou na Slovensko, když jsme v Praze na Černém mostě společně s Danem Brunclíkem a Lukášem Dudkem přebírali Tomáše Lejska, kterého přivezl otec z Liberce. Vypadal dost bídně. Váha se mu zastavila dvě kila nad limitem a nechtěla jít dolů. Bylo mu blbě, a to jsme měli před sebou sedm hodin cesty.

V Levoči musel do sauny, ale ani tam váha nešla dolů. Na oficiální váze jsme překročili limit o kilo a dvě deka. Mohli jsme to jít ještě zkusit, jenže jsme dobře věděli, že už by šlo o zdraví, a to jsme riskovat nechtěli. Ano, bylo to neprofesionální, nicméně se nedalo nic dělat. Tomášovi se tohle stalo vůbec poprvé v kariéře, překvapivě zrovna na PCF!

Peter Križanovič, Tomášův soupeř, samozřejmě mohl zápas odmítnout, ale naštěstí tak neudělal, za což jsme mu vděční.

 

Samotný zápas měl tři úplně rozdílná dějství.

V tom prvním se oba soupeři oťukávali, četli se. Když jsem vešel o přestávce do klece, vůbec jsem si nebyl jistý, komu ho mohli rozhodčí přidělit.

Druhé kolo vyznělo jasně pro Križanoviče. Hlavně závěr, kdy měl Tomáše v škrcení zvaném Darce choke a z mého místa už to vypadalo pro nás bledě. Naštěstí to Lejsek ustál a znovu jsem tak mohl vkročit do klece.

Zdálo se mi, že Tomáš potřebuje vyburcovat, tak jsem zvýšil hlas a chtěl od něho, aby Petera ukončil. Pomohlo to. Tomáš vlítl do třetího kola jako vyměněný a až na jedno zaváhání předvedl precizní výkon, kdy soupeře na zemi celou dobu mlátil, ale bohužel ho neukončil. Bylo tedy na rozhodčích, jak jednotlivá kola viděli.

Při vyhlášení jsem se musel otočit zády, protože jsem opravdu nevěděl, jak to může dopadnout. První kolo mohlo být tak i onak. Druhé jsme devět deset prohráli a třetí jednoznačně vyhráli. Ale pořád jsme bojovali na Slovensku, kde se rozhodčí mohli přiklonit k domácímu borci.

Chvíle napětí, po kterém vyhlásili remízu!

Remíza v MMA je taková zvláštní věc. V důsledku je dost podobná výsledku No Contest, tedy bez výsledku. V případě vítězství můžete slavit, při prohře být smutní, ale po remíze…? Za ní nedostanete nic, ani jeden bod jako ve fotbale. Zůstane po ní jen prázdno, které jsem cítil i po zápase. A to i přesto, že Peter i jeho trenéři uznali, že zápas měl Tomáš vyhrát. Možná o to bylo prázdno větší.

Ne nadarmo se říká, že pokud chcete zvítězit, neměli byste výsledek zápasu nechávat na rozhodčích a soupeře ukončit před limitem. Protože zápasník je ten, který rozhoduje o svém osudu v kleci. Tedy v ideálním případě. Na Slovensku to bylo zase zakletý. Co bude příště pod Tatrami? Ať to bude cokoliv, zas do toho půjdeme.

Rozhovor s Tomášem Lejskem najdete zde.

 

Přijďte poznat tréninky MMA na vlastní kůži do Penta Gymu Praha. MMA je závislost.

Tréninky MMA, BJJ, Thajský box nebo wrestling  jsou u nás, jak pro úplné začátečníky, tak pro zápasníky. Nikdy není pozdě začít. První trénink je zdarma http://www.pentagym.net/treninky/