Pokřtít knihu obnáší několik důležitých věcí. Zaprvé ji napsat. To je asi to nejtěžší. Za druhé, vám ji někdo musí vydat. To může být ještě těžší. Je tady sice možnost, že si ji vydáte sám, ale když na to nemáte, musíte přesvědčit vydavatele, že právě vaše kniha stojí za to, aby do ní vložil peníze.

Když tohle všechno máte za sebou a knížka v plné kráse leží před vámi, jste jen kousek od křtu. Jen sehnat kmotry. Kdo by to měl být? Samozřejmě lidé, kteří k vám nebo ke knize mají vztah. Když je máte, stačí najít místo, kde to celé spunktujete.

Mým snem bylo křtít v největším knihkupectví u nás v Paláci knih Luxor v Praze. Poprvé to přišlo na přetřes s mojí druhou knížkou, hororem Stinná místa. Bohužel všechny termíny byly obsazené. Tak se hledal jiný prostor a díky skvělému Honzovi Macolovi jsme se nastěhovali do kina Pilotů.

Nezapomenutelná akce. Narvaný sál. Lidí víc než sedadel. To si pak připadáte jako rocková hvězda. Zvlášť, když si večer užíváte a vedle sebe máte úžasné hosty.

V roce 2004 mi moji prvotinu Na útěku křtilo v divadle Komedie Vítkovo kvarteto. Loni v kině Pilotů Stinná místa bývalý UFC zápasník Viktor Pešta a účastnice Projektu Y Kateřina KUNDOSAKI Klinderová. Moderování se zhostil Tomáš Vzorek ze CNN Prima NEWS.

Divadlo, kino. Co dál? Vydání knížky Život v kleci, kterou jsme napsali s Liborem Kalousem se blížilo a my si opět začali myslet na Luxor. A světe div se, našel se termín.

Bohužel osud nám nebyl znovu nakloněn a z Číny vyslal zákeřnou sviňu, která nás na dva měsíce uzavřela doma a nechala nás v nejistotě, zda se křtu vůbec někdy dočkáme.

Povedlo se. Nový termín padl na 17. 6.!

Je to trošku zvláštní křtít knihy, když už je tři měsíce v prodeji. I když takovém polovičním. Sviňa z Číny jí vůbec nepomohla, a i když nás to s Liborem dost štvalo, nemohli jsme nic dělat. A tak jsme spřádali plány, koho na tu slávu pozveme. Variant bylo několik. Nakonec jsme se dohodli, že by bylo pěkné oslovit všechny české zápasníky, kteří prošli nebo mají smlouvu v UFC. Smělý plán. Mít je všechny pohromadě na jedné akci, to tu ještě nebylo. Bohužel to nedopadlo.

Pudilová, Vémola, Procházka odřekli. Každý měl své důvody, které jsme chápali. Nakonec zůstali dva David Dvořák a Viktor Pešta. K nim se přidal spolumajitel OKTAGONU MMA Ondřej Novotný, s kterým jsme byli dohodnutí už na prvním termínu, legenda českého MMA a zástupce staré školy Tomáš Kužela a můj dlouholetý parťák od klece a kamarád Jirka Mamut Paluska. Moderováním celé akce jsme pověřili Tomáše Vzorka, který se své úlohy zhostil opět na jedničku.

Život v kleci jsme pokřtili vítěznými UFC rukavicemi, které přinesl David Dvořák. Spolu s Tomášem Kuželou knihu poplácali, tak jako se to dělá u miminka, které právě přišlo na svět. Chtěli jsme, aby se stejně jako každý novorozenec rozeřvala a dala všem vědět, že je tady!

Je po křtu a teď je už na vás, abyste se ponořili do naší knihy a prošli si historií českého MMA, o které Život v kleci je.