Česká MMA scéna ač velice mladá měla a má své hvězdy. Není jich sice moc, ale jsou. A mě napadlo ze současné generace hvězd a hvězdiček vytvořit prototyp top zápasníka. Mutanta napříč váhami, který by mohl být schopen zápasit o nejvyšší pocty v jakékoliv z prestižních organizací.

Kritéria? Aniž bych chtěl někoho urazit, hledal jsem borce, který se narodil v Česku. Upřímně tím jsem si to trošku zkomplikovat, protože jsem musel z potencionálních uchazečů vyškrtnout takové borce, jakými jsou Eldar ‚Yakuza‘ Rafigaev nebo Makhmud Muradov. Další podmítkou bylo, aby dotyčný zápasník stále aktivně zápasil a to na profesionální úrovni. Tím jsem musel vypustit spoustu skvělých amatérů a již neaktivní borce.

Abych nebyl na výběr toho nejlepšího úplně sám, požádal jsem o pomoc fanoušky na své facebookové fan stránce. Ty dali dohromady několik jmen, ale to mi nestačilo. Chtěl jsem mít výběr o trochu větší, a tak jsem se podíval na poslední, už ale rok starý Český MMA žebříček na extraround.cz. Vybral jsem z něho kolem dvaceti jmen napříč vahami a začal přemýšlet.

Postoj:

Kdybych měl vybrat jedno jméno, je to určitě Jiří Procházka. Na něho je radost se dívat. Mám rád jeho pohyb, za který dokáže schovat řadu úderů a kopů, zvlášť naskočená kolena. Perfektně využívá svoji výšku a rozsah končetin. Jsou tu ale i další, jejichž postoj má top parametry. Například Petr Ondruš, z mladší generace třeba Matuš Juráček.

Wrestling:

Tady neřeknu jedno jméno, ale rovnou dvě. Karlos Vémola a Viktor Pešta. Oba prošli UFC a dovolím si z nich udělat jakýsi mix. Vémola bývalý zápasník, na němž mě nejvíc baví síla a drive, jakými své soupeře přejíždí. Pešta skvěle dokáže využít soupeřův pohyb dopředu a hodit ho. Oba zdobí i velice kvalitní práce na kleci. Jinak naše scéna nabízí i další zajímavá jména, například bývalé judisty Rudolfa Kříže nebo Jaroslava Pokorného.

Zem:

V Česku asi nejmladší disciplína, ale i tak se zde dají najít velice kvalitní zápasníci. Viděl bych to na mix Patrika Kincla a Miloše Petráška. Oba mám trochu zafixované jako ty, kteří dávají kimury (páka na rameno) na počkání. Skvělý grappler je i Víťa Vávra, ale i další. Všichni jsou schopni ukončit zápas submisí. Dokážou útočit ze zad i z vrchu a tyto pozice si pohlídat. V této disciplíně, tedy kontrole top pozice, se mi hodně líbí například Ondřej Skalník. Na zemi je také důležitý takzvaný ground and pound. Abych zde neopakoval ta samá jména jako Vemola nebo Pešta s jeho proslulou ‚Bába pod kořenem‘, našel jsem si svého ground and pound mastra. Tomáše Stehlíka.

Co dál by neměl MMA zápasník postrádat?

Tah na branku v podání Karlose Vemoli. X faktor Filipa Macka, u kterého nikdy nevíte, co udělá.  Správnému bojovníkovi nesmí chybět ani válečnické srdce. Co takhle Thorovo? Tedy Tomáše Kužely. Zápasník by měl být i dobrou psychiku. Což je alfa a omega všeho. Jednoznačně volím samuraje Jirku Proházku a jeho volbou tak uzavírám pomyslný kruh.

Možná jsem na někoho zapomněl, někoho nevyzdvihl tak, jak by si sám představoval. Sorry, ale každý má možnost si svého mutanta vytvořit sám. Někomu se možná zdá, že jsem do svého seznamu vybral až příliš kluků z Penta gymu. Nedivte se, znám je nejlíp.

Nicméně i tak mám pocit, že tenhle hybrid by se směle mohl rovnat s těmi nejlepšími. Vždyť jsou v něm kluci se zkušenostmi z UFC, Rizinu, ACB nebo M-1.

Podle jmen a vah, v kterých vyvolení zápasí, bych svého mutanta viděl někde mezi middleweight a light heavyweight. To znamená mezi -84 kg a -93 kg, tedy žádná muší váha. Ale i v nižších váhových kategoriích máme své hvězdičky, ze kterých bych dokázal splácat velice zajímavého válečníka.  Například Filip Macek, Ondřej Skalník, David Dvořák, David Skřišovský v těch úplně nejnižších vahách. O něco víš, to pak může být Vít Vávra, Matěj Kuzník, Michal Hořejší, David Kozma nebo Michal Lebduška.

Dala by se vytvořit i česká mutantní žena. I když popravdě není moc z čeho vybírat, myslím, že by to byla skvělá bojovnice. Jen si to vezměte: postoj Lucie Pudilová, wrestling Simona Soukupová, zem Magdalena Šormová. Hodně vražedná kombinace.

Co na závěr? Co by. Svého Czech MMA mutanta už mám. Teď ho jen vypustit do klece a sledovat, jak bude úspěšný.